Ekonomiczne rozwiązania

🚩 Pompy ciepła są znanym i powszechnie stosowanym źródłem ogrzewania na zachodzie Europy oraz w Skandynawii z racji na swoją wydajność która potrafi sięgać 400%. Coraz większą popularność zdobywają również w naszym kraju. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Jednak nadal wielu z nas zastanawia się czym tak naprawdę są oraz jak je dzielimy. Sprawdzając w internecie możemy zobaczyć, że całość możemy podzielić na kilka segmentów:

pompy powietrzne

gruntowe

✅ powietrzne wylotowe

 wodne

hybrydowe

pompy powietrzne

gruntowe

✅ powietrzne wylotowe

 wodne

 hybrydowe

🚩 Śmiało możemy sobie wprost powiedzieć, że przeciętny użytkownik jest głównie zainteresowany tylko pierwszymi z pozycji wymienionych wyżej, ponieważ są one najpopularniejsze i szeroko stosowane w Europie.

Najważniejsze jest jednak to, że są niezwykle tanie i łatwe w montażu. Ale nadal nie wiemy jednej bardzo ważnej rzeczy –  jak to działa?

Pomijam zagadnienia czysto techniczne, ale opiszę to w prosty i zrozumiały sposób dla jak największej ilości osób.

Pompy ciepła wykorzystują energię zmagazynowaną w ziemi, powietrzu lub wodach gruntowych oraz przy pomocy energii elektrycznej zamienia ją w ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynku.

Zasada działania tego mechanizmu jest wszystkim bardzo dobrze znana, każdy z nas posiada podobne urządzenie w swojej kuchni – tak, jest to lodówka.

Wracając do tematu energię pobieramy z powietrza przy pomocy wentylatora, mitem jest to, że przy minusowych temperaturach taka pompa nie działa, obecne technologie pozwalają na pracę pompy przy spadkach temperatur do -25ºC  – jest to okupione spadkiem sprawności, ale o tym w innym artykule z mitami oraz faktami.

🚩Energię z ziemi do naszego ogrzewania możemy zdobyć poprzez odwiert pionowy, głębokość docelowa wynosi około 100 metrów jednak należy pamiętać o tym, że im głębiej robimy odwiert tym jest cieplej, przez co coraz częściej stosuje się odwierty sięgające 200 metrów.

Wewnątrz rur kolektora gruntowego znajduje się płyn chłodniczy który mimo że jest w obiegu zamkniętym musi być neutralny dla środowiska i łatwo biodegradalny w środowisku naturalnym (często używany do tego jest roztwór glikolu).

Drugą opcją jest kolektor poziomy – również wydajny i nie wymagający pozwoleń jednocześnie bardzo podobny w założeniu, jak opisany wyżej jednak nie jest pozbawiony wad. Największą z nich może być konieczność rozkopania sporego kawałka naszej działki na głębokość min. 70 cm, potrafi to być dość mocno inwazyjne jeżeli działka jest w pełni zagospodarowana. Nie każdej osobie widmo rozkopanego klombu, koparki niszczącej trawnik lub rozbieranie kostki z podjazdu jest czymś co łatwo przyjdzie dlatego w tym wypadku dobrze by było zaplanować taką instalację wcześniej lub wykorzystać okazję do tego by zmienić coś co może nam nie do końca się sprawdziło we wcześniej w aranżacji podwórka.