Każdy rodzaj pompy ciepła, odpowiednio dobrany, może być jedyną instalacja grzewczą oraz źródłem ciepłej wody użytkowej. Jednak nie każdy chce inwestować ogromne pieniądze oraz przechodzić wszystkie etapy związane z gruntowymi pompami ciepła. Po zapoznaniu się ze wszystkimi wadami oraz zaletami danych pomp ciepła, ciekawym rozwiązaniem wydaje się połączenie dwóch pomp powietrze-woda.

Zapewnie wiele osób zastanawia się

Dlaczego dwie pompy ⁉ ”

Ponieważ chcemy uniknąć w zimie kłopotów.

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze, nikt przecież nie chce zostać podczas awarii bez ogrzewania na dłuższy czas, gdy jedna pompa ulegnie awarii.

Kolejnym argumentem pokażę jak w łatwy sposób druga pompa poprawi wydajność instalacji. Dla przykładu: na zewnątrz mamy -20°C, wiadomo że wydajność pojedynczej pompy będzie mniejsza, ponieważ musi pracować w trudniejszych warunkach i różnicatemperatury będzie wynosiła 75°C(docelowo mamy ogrzać wodę do 55°C). Druga pompa sprawi, że będziemy w stanie rozdzielić pracę na 2 pompy (np. jedna ogrzewa wstępnie wodę do około 30°C a druga do docelowych 55°C – przy połączeniu szeregowym) które będą wydajniej pracowały w bardzo zimne dni a w pozostałe mogą pracować na zmianę.

Podłączenie pomp ciepła równoleglesumuje moc grzewczą kilku pomp ciepła. Takie podłączenie pozwala na sterowanie wszystkimi pompami przy użyciu jednego sterownika (przykład: pompy ciepła powietrze-woda Sonneko AirPro E19).

Zawsze w przypadku zastosowania pomp ciepła, należy zadbać o odpowiedni odbiór ciepła.

Zaleca się stosowanie wymiennika ciepła oraz bufora, który nie może być za mały (wedle potrzeb) lub znacznie przewartościowany.

pompami gruntowymi sprawa jest o dużo prostsza. Dolne źródło ciepła, jakim jest ziemia, posiada na pewnej głębokości stabilną temperaturę. W takich warunkach urządzenie działa optymalnie niezależnie od panujących warunków pogodowych.